W lipcu, najlepsze wyniki w Rankingu Polskich Piłkarzy 2013 roku, osiągnęli zawodnicy, którzy grają w przeciętnych ligach, a których drużyny dobrze sobie radzą w kwalifikacjach do europejskich pucharów. Najwięcej punktów zdobył Adam Stachowiak z bułgarskiego Botev Płowdiw. Na 2. miejscu znalazł się Łukasz Szukala z rumuńskiego klubu Steaua Bukareszt, a na 3. Kamil Biliński z Żalgirisu Wilno. Na kolejnych miejscach głównie piłkarze, Legii, Lecha i Śląska, którzy ze swoimi drużynami też walczą w europejskich kwalifikacjach. W czołówce klasyfikacji generalnej niewielkie zmiany, bo czołowe kluby i ligi w lipcu jeszcze pauzują. Do pierwszej dziesiątki awansował Adrian Mierzejewski, którego Trabzonspor dobrze wystartował w eliminacjach Ligi Europy. Poniżej: klasyfikacja lipca, klasyfikacja generalna, lipcowe dokonania zawodników i przypomnienie regulaminu.
Klasyfikacja generalna Rankingu Polskich Piłkarzy (stan na 31.07.2013)
I Robert Lewandowski (Borussia) 112 II Łukasz Piszczek (Borussia) 94 III Jakub Błaszczykowski (Borussia) 91 IV Ludovic Obraniak (Bordeaux) 69 V Grzegorz Krychowiak (Stade de Reims) 60 VI Artur Boruc (Southampton) 58 VII Wojciech Szczęsny (Arsenal) 56 VIII Adrian Mierzejewski (Trabzonspor) 55 IX Filip Kurto (Roda) 44 X – XI Sebastian Boenisch (Bayer) i Kamil Grosicki (Sivasspor) po 41 XII – XIII Mateusz Klich (PEC) i Maciej Rybus (Terek) po 40 XIV Kamil Glik (Torino) 39 XV Eugen Polanski (Hoffenheim) 37 XVI – XVII Łukasz Fabiański (Arsenal) i Łukasz Szukała (Steaua) po 33 XVIII Piotr Zieliński (Udinese) 31,5 XIX – XXI Paweł Kieszek (Vitoria Setubal), Adam Stachowiak (Botev) i Jakub Wawrzyniak (Legia) po 30 XXII Marcin Komorowski (Terek) 28 XXIII – XXIV Mikołaj Lebedyński (Roda) i Łukasz Teodorczyk (Lech) po 27 XXV Kamil Biliński (Zalgiris Wilno) 24 XXVI Jakub Kosecki (Legia) 22,5 XXVII – XXXI Bartosz Bereszyński (Legia), Dominik Furman (Legia), Maciej Makuszewski (Terek), Marek Saganowski (Legia), Marcin Wasilewski (Anderlecht) po 21
Klasyfikacja lipca Rankingu Polskich Piłkarzy
I Adam Stachowiak (Botev Płowdiw) 30 II Łukasz Szukała (Steaua) 27 III Kamil Biliński (Zalgiris Wilno) 24 IV – VI Bartosz Bereszyński (Legia), Dominik Furman (Legia), Marek Saganowski (Legia) po 24 VII – XIV Szymon Drewniak (Lech), Marcin Kamiński (Lech), Adrian Mierzejewski (Trabzonspor), Mateusz Możdżeń (Lech), Łukasz Teodorczyk (Lech), Łukasz Trałka (Lech), Jakub Wawrzyniak (Legia), Hubert Wołąkiewicz (Lech) po 18 XV Michał Żyro (Legia) 15 XVI – XVIII Tomasz Brzyski (Legia), Szymon Pawłowski (Lech), Jakub Rzeźniczak (Legia) po 13,5 XIX – XXIX Rafał Gikiewicz (Śląsk), Tomasz Hołota (Śląsk), Tomasz Jodłowiec (Legia), Przemysław Kaźmierczak (Śląsk), Adam Kokoszka (Śląsk), Jakub Kosecki (Legia), Sebastian Mila (Śląsk), Krzysztof Ostrowski (Śląsk), Sylwester Patejuk (Śląsk), Mariusz Pawelec (Śląsk), Waldemar Sobota (Śląsk) po 12
Zawodnicy i ich dokonania w lipcu
Bereszyński Bartosz (Legia) 1. TNS (w) 3:1; ELM; 90; 17.07.; 9p 2. TNS (d) 1:0; ELM; 90; 24.07.; 9p/18p 3. Molde (w) 1:1; ELM; 90; 31.07.; 3p/21p
Biliński Kamil (Zalgiris Wilno) 1. St Patrick’s (d) 2:2; ELE; 90; 04.07.; 3p 2. St Patrick’s (w) 2:1; ELE; 90; 11.07.; 9p/12p 3. Pyunik (d) 2:0; 90; ELE; 18.07.; 9p/21p 4. Pyunik (w) 1:1; ELE; 66); 25.07.; 3p/24p
Błaszczykowski Jakub (Borussia D) 1. Bayern (d) 4:2; SP; 71); 27.07.; 6p
Brzyski Tomasz (Legia) 1. TNS (d) 1:0; ELM; (75; 24.07.; 4,5p 2. Molde (w) 1:1; ELM; 90; 31.07.; 9p/13,5
Drewniak Szymon (Lech) 1. FC Honka (w) 3:1; ELE; 90; 18.07.; 9p 2. FC Honka (d) 2:1; ELE; 90; 25.07.; 9p/18p
Drygas Kamil (Lech) 1. FC Honka (d) 2:1; ELE; (62; 25.07.; 4,5p
Formella Dariusz (Lech) 1. FC Honka (w) 3:1; ELE; (90; 18.07.; 4,5p
Furman Dominik (Legia) 1. TNS (w) 3:1; ELM; (46; 17.07.; 9p 2. TNS (d) 1:0; ELM; 90; 24.07.; 9p/18p 3. Molde (w) 1:1; ELM; 90; 31.07.; 3p/21p
Gikiewicz Łukasz (Omonia) 1. Astra Ploiesti (w) 1:1; ELE; 90; 3p
Gikiewicz Rafał (Śląsk) 1. Rudar (d) 4:0; ELE; 90; 18.07.; 9p 2. Rudar (w) 2:2; ELE; 90; 25.07.; 3p/12p
Hanzel Łukasz (Piast) 1. Qarabag (d) 2:2; ELM; 73); 25.07.; 3p
Hołota Tomasz (Śląsk) 1. Rudar (d) 4:0; ELE; (86; 18.07.; 9p 2. Rudar (w) 2:2; ELE; (46; 25.07.; 3p/12p
Jędrzejczyk Artur (FK Krasnodar) 1. Rostov (w) 2:2; 90; 21.07.; 2p 2. Amkar Perm (d) 2:1; 90; 29.07.; 6p/8p
Jodłowiec Tomasz (Legia) 1. TNS (d) 1:0; ELM; 90; 24.07.; 9p 2. Molde (w) 1:1; ELM; 90; 31.07.; 3p/12p
Kamiński Marcin (Lech) 1. FC Honka (w) 3:1; ELE; 90; 18.07.; 9p 2. FC Honka (d) 2:1; ELE; 90; 25.07.; 9p/18p
Kaźmierczak Przemysław (Śląsk) 1. Rudar (d) 4:0; ELE; 90; 18.07.; 9p 2. Rudar (w) 2:2; ELE; 61); 25.07.; 3p/12p
Kędziora Tomasz (Lech) 1. FC Honka (d) 2:1; ELE; 90; 25.07.; 9p
Klepczyński Adrian (Piast) 1. Qarabag (d) 2:2; ELM; 120; 25.07.; 3p
Kokoszka Adam (Śląsk) 1. Rudar (d) 4:0; ELE; 90; 18.07.; 9p 2. Rudar (w) 2:2; ELE; 90; 25.07.; 3p/12p
Komorowski Marcin (Terek) 1. Rubin (d) 0:0; (46; 28.07.; 2p
Kosecki Jakub (Legia) 1. TNS (w) 3:1; ELM; 79); 17.07.; 9p 2. Molde (w) 1:1; ELM; 84); 31.07.; 3p/12p
Kotorowski Krzysztof (Lech) 1. FC Honka (w) 3:1; ELE; 90; 18.07.; 9p
Król Krzysztof (Piast) 1. Qarabag (d) 2:2; ELM; 120; 25.07.; 3p
Kucharczyk Michał (Legia) 1. TNS (w) 3:1; ELM; (46; 17.07.; 9p
Lewandowski Mariusz (SK Sevastopol) 1. Czornomorec Odessa (d) 1:1; 67); 14.07.; 2p
Lewandowski Robert (Borussia D) 1. Bayern (d) 4:2; SP; 90; 27.07.; 6p
Makuszewski Maciej (Terek) 1. Rubin (d) 0:0; 74); 28.07.; 2p
Matras Mateusz (Piast) 1. Qarabag (d) 2:2; ELM; 120; 25.07.; 3p
Mierzejewski Adrian (Trabzonspor) 1. Derry (d) 4:2; ELE; 67); 18.07.; 9p 2. Derry (w) 3:0; ELE; 82); 25.07.; 9p/18p
Mila Sebastian (Śląsk) 1. Rudar (d) 4:0; ELE; 90; 18.07.; 9p 2. Rudar (w) 2:2; ELE; 45); 25.07.; 3p/12p
Możdżeń Mateusz (Lech) 1. FC Honka (w) 3:1; ELE; 90; 18.07.; 9p 2. FC Honka (d) 2:1; ELE; 90; 25.07.; 9p/18p
Ostrowski Krzysztof (Śląsk) 1. Rudar (d) 4:0; ELE; 90; 18.07.; 9p 2. Rudar (w) 2:2; ELE; 90; 25.07.; 3p/12p
Patejuk Sylwester (Śląsk) 1. Rudar (d) 4:0; ELE; 68); 18.07.; 9p 2. Rudar (w) 2:2; ELE; 90; 25.07.; 3p/12p
Pawelec Mariusz (Śląsk) 1. Rudar (d) 4:0; ELE; 90; 18.07.; 9p 2. Rudar (w) 2:2; ELE; 90; 25.07.; 3p/12p
Pawłowski Szymon (Lech) 1. FC Honka (w) 3:1; ELE; (83; 18.07.; 4,5p 2. FC Honka (d) 2:1; ELE; 61); 25.07.; 9p/13,5p
Podgórski Tomasz (Piast) 1. Qarabag (d) 2:2; ELM; 120; 25.07.; 3p
Polczak Piotr (Volga) 1. Dinamo Moskwa (w) 2:2; 90; 14.07.; 2p 2. Ural (w) 2:1; 90; 27.07.; 6p/8p
Robak Marcin (Piast) 1. Qarabag (d) 2:2; ELM; 120; 25.07.; 3p
Rybus Maciej (Terek) 1. Amkar (d) 1:1; (82; 20.07.; 2p 2. Rubin (d) 0:0; 90; 28.07.; 2p/4p
Rzeźniczak Jakub (Legia) 1. TNS (w) 3:1; ELM; 90; 17.07.; 9p 2. TNS (d) 1:0; ELM; (65; 24.07.; 4,5p/13,5p
Saganowski Marek (Legia) 1. TNS (w) 3:1; ELM; 90; 17.07.; 9p 2. TNS (d) 1:0; ELM; 70); 24.07.; 9p/18p 3. Molde (w) 1:1; ELM; 45); 31.07.; 3p/21p
Sobota Waldemar (Śląsk) 1. Rudar (d) 4:0; ELE; 90; 18.07.; 9p 2. Rudar (w) 2:2; ELE; 45); 25.07.; 3p/12p
Socha Tadeusz (Śląsk) 1. Rudar (w) 2:2; ELE; (62; 25.07.; 1,5p
Stachowiak Adam (Botev Płowdiw) 1. Astana (w) 1:0; ELE; 90; 04.07.; 9p 2. Astana (d) 5:0; ELE; 90; 11.07.; 9p/18p 3. Zrinjski (w) 2:2; ELE; 90; 18.07.; 3p/21 4. Zrinjski (d) 2:0; ELE; 90; 25.07.; 9p/30p
Szukala Łukasz (Steaua) 1. Vardar (d) 3:0; ELM; 90; 16.07.; 90; 9p 2. Vardar (w) 2:1; ELM; 90; 23.07.; 90; 9p/18p 3. Dinamo Tbilisi (w) 2:0; ELM; 90; 30.07.; 9p/27p
Szumski Jakub (Piast) 1. Qarabag (d) 2:2; ELM; 120; 25.07.; 3p
Ślusarski Bartosz (Lech) 1. FC Honka (w) 3:1; ELE; (85; 18.07.; 4,5p 2. FC Honka (d) 2:1; ELE; (71; 25.07.; 4,5p/9p
Teodorczyk Łukasz (Lech) 1. FC Honka (w) 3:1; ELE; 85); 18.07.; 9p 2. FC Honka (d) 2:1; ELE; 90; 25.07.; 9p/18p
Trałka Łukasz (Lech) 1. FC Honka (w) 3:1; ELE; 90; 18.07.; 9p 2. FC Honka (d) 2:1; ELE; 61); 25.07.; 9p/18p
Wawrzyniak Jakub (Legia) 1. TNS (w) 3:1; ELM; 90; 17.07.; 9p 2. TNS (d) 1:0; ELM; 90; 24.07.; 9p/18p
Więzik Jakub (Śląsk) 1. Rudar (d) 4:0; ELE; (82; 18.07.; 4,5p
Wołąkiewicz Hubert (Lech) 1. FC Honka (w) 3:1; ELE; 90; 18.07.; 9p 2. FC Honka (d) 2:1; ELE; 90; 25.07.; 9p/18p
Zbozień Damian (Piast) 1. Qarabag (d) 2:2; ELM; 120; 25.07.; 3p
Żyro Michał (Legia) 1. TNS (w) 3:1; ELM; (80; 17.07.; 4,5p 2. TNS (d) 1:0; ELM; 74); 24.07.; 9p/13,5p 3. Molde (w) 1:1; ELM; (85; 31.07.; 1,5p/15p
Przypomnienie Regulaminu Rankingu Polskich Piłkarzy 2013 roku
1. W rankingu uwzględniani są tylko polscy piłkarze, czyli tacy, którzy mogą zagrać w reprezentacji. 2. Ranking obejmuje okres od 01.01.2013 do 31.12.2013 roku. 3. Zawodnicy otrzymują punkty za udział w meczach, w których ich drużyna wygrała lub zremisowała. Za zwycięstwo otrzymują 3 punkty, a za remis 1 punkt (z uwzględnieniem współczynnika korygującego przyznanego danym rozgrywkom). 4. Zawodnicy otrzymują punkty tylko za mecze rozegrane w: a) reprezentacji Polski, ale tylko za mecze o punkty, czyli EMŚ; (9 za zwycięstwo, 3 za remis) b) Lidze Mistrzów (9 za zwycięstwo, 3 za remis) c) Lidze Europy (6 za zwycięstwo, 2 za remis) d) ligach europejskich, które zgodnie z rankingiem UEFA zajmują 9 pierwszych miejsc w Europie. Są to: Anglia, Hiszpania, Niemcy, Włochy, Portugalia, Francja, Rosja, Holandia, Ukraina. (6 za zwycięstwo, 2 za remis). e) pucharach krajowych tych samych 9 państw, ale od 1/8 finału (6 za zwycięstwo, 2 za remis). f) ligach europejskich, które zgodnie z rankingiem UEFA zajmują od X do XV miejsca. Są to: Grecja, Turcja, Belgia, Dania, Szwajcaria, Austria – do VI, a Cypr od VII. (3 za zwycięstwo, 1 za remis). g) pucharach krajowych tych samych 9 państw, ale od 1/8 finału (3 za zwycięstwo, 1 za remis). 5. Żeby otrzymać pełną liczbę punktów trzeba zagrać minimum 30 minut w meczu. Jeżeli zawodnik zagra mniej niż 30 minut otrzyma połowę punktów. 6. Przy ustalaniu najmocniejszych lig w I półroczu 2013 roku pod uwagę brany jest ranking 5-letni za okres 2007/2008 – 2011/2012, a w II półroczu będzie uwzględniany okres 2008/2009 – 2012/2013. 7. W przypadku remisowego meczu, który będzie się kończył rzutami karnymi , zawodnicy obu drużyn otrzymają punkty za remis.
*Zestawienie to opublikowałem też na przegladligowy.com
|